Jak dobrać odpowiednio regały do swoich potrzeb?

Zależnie od rodzaju powierzchni magazynowej i jej przeznaczenia, należy dobrać odpowiedni system regałów, który najczęściej jest projektowany indywidualnie, zależnie od potrzeb. Wszystko zależy od charakteru magazynu, jego kubatury, czy jest to magazyn przemysłowy, czy niewielki schowek do użytku domowego. Te wszystkie czynniki to tylko część rzeczy, którą należy wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednie regały.

Dzięki bardzo szerokiemu zakresowi dostępnych rozwiązań i systemów, zawsze jest możliwość odpowiedniego dobrania regałów do środków inwestycyjnych. Umożliwi nam też to idealne zaplanowanie przestrzeni magazynowej, a przed samym planowaniem warto zapoznać się z najpopularniejszymi dostępnymi rozwiązaniami składowania materiałów, towarów czy przedmiotów.

Regały przesuwne

Ten rodzaj regałów pozwala na znacznie lepsze zaplanowanie miejsca składowania przedmiotów. Mamy do dyspozycji wszelkie możliwe kierunki składowania, czyli przykładowo wzdłuż i wszerz. Czasem w tego typu rozwiązaniu system składowania jest zmechanizowany i prostu w użytkowaniu, umożliwiając zwiększenie wydajności, także stopień wykorzystania powierzchni magazynowej do składowania jest zadowalający. Wadą tego rozwiązania jest stosunkowo wysoki koszt.

Regały paletowe

Jest to najtańsze z powszechnie dostępnych rozwiązań, a zarazem umożliwiające bardzo prosty dostęp do wszystkich składowanych przedmiotów. Dzięki odpowiedniej ergonomii efektywność wykorzystania powierzchni magazynowej również jest wysoka. Wadą tego rozwiązania są stosunkowo duże odstępy między regałami, wymagane do pracy.

Regały wspornikowe

W przypadku zastosowania przemysłowego, często używa się ich, w którego przemyśle produktem są materiały o dużych gabarytach, np. w przemyśle metalurgicznym. Nie jest to bardzo wyrafinowany system, a zapewnia wyjątkowo prosty dostęp do wszystkich składowanych przedmiotów. Wymaga on szerokich powierzchni roboczych, aby łatwo było manewrować materiałami o ponadgabarytowych wymiarach.

Pewnym podtypem tego rozwiązania, są regały metalowe. Ich konstrukcją nośną są również metalowe wsporniki, jednak są to rozwiązania inaczej zaprojektowane, i bardziej przeznaczone do użytku domowego. Są dostępne we wszelkich możliwych rozmiarach i formach, jak i z różnymi maksymalnymi obciążeniami. W większość przypadków są to konstrukcje do samodzielnego montażu.

Regały przepływowe

Są to regały przemysłowe, przystosowane tylko do składowania palet. Znajdują zastosowanie tam, gdzie należy wielokrotnie zdejmować i wkładać ponownie palety z towarem. Z tego powodu wymaga to od pracowników odpowiedniego wykwalifikowania, jak i odpowiednio zaprojektowanego magazyny, z szerokimi ścieżkami roboczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *